Egyre fokozódik a feszültség az Eurovíziós Dalfesztivál körül, hiszen az idei győztes, Izrael kizárását követelik. A helyzet egyre inkább botránnyá érik, és a viták csak tovább éleződnek.


Az idei Eurovíziós Dalfesztivál győztese nyilvánosan felhívta a figyelmet arra, hogy jövőre ne engedjék indulni Izraelt a versenyen, a gázai konfliktusra hivatkozva.

A 2025-ös Eurovíziós Dalfesztivál győzelmét Ausztria zsebelte be Johannes Pietsch (JJ) lenyűgöző Wasted Love című operettballadájával. Az előadó azonban nem titkolta elégedetlenségét, és nyilvánosan felszólította a szervezőket, hogy jövőre Izrael ne vehessen részt a versenyen a gázai konfliktus következményei miatt.

A The Guardian tudósítása szerint az Eurovíziót heves kritikák érték, mivel a "pusztító gázai háború ellenére" Izrael is ott lesz a versenyen. A hétvégén palesztinbarát aktivisták demonstrációt tartottak Svájcban, hogy felhívják a figyelmet a helyzet súlyosságára. Érdemes megemlíteni, hogy Oroszország nem vesz részt a dalfesztiválon, miután 2022 februárjában inváziót indított Ukrajna ellen.

Nagyon elkeserítő, hogy Izrael továbbra is jelen van a versenyben. Remélném, hogy a következő Eurovíziót Bécsben Izrael nélkül szervezik meg.

- fogalmazott a győztes JJ.

Továbbá nagyobb átláthatóságot követelt a közönségszavazással kapcsolatban, miután Yuval Raphael izraeli énekes a második helyen végzett. A héten Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök egyetértését fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy Izraelt ki kellene zárni, valamint szolidaritását fejezte ki "Palesztina népével, amely a háború és a bombázások igazságtalanságát éli meg".

Harmadszor nyert Ausztria

Ahogy már említettük, Ausztria harmadszor állhatott a dobogó legfelső fokán a verseny történetében. Az első győzelmüket 1966-ban Udo Jürgens aratta a "Merci Cherie" című ikonikus dallal, majd 2014-ben Conchita Wurst diadalmas fellépése következett. JJ egy interjúban részletesen beszélt dalának mondanivalójáról, amely a viszonzatlan szerelem fájdalmáról és az érzelmi küzdelmek közepette való erőkeresésről szól.

A dal elég szomorú, de aztán ott van benne a remény, hogy mindig van fény az alagút végén. És ha van egy rövid, rossz szakaszod, az azt jelenti, hogy túl tudod tenni magad rajta, mert... tényleg sosincs vége a világnak. Minden helyzetből mindig pozitívan kerülsz ki. A remény hal meg utoljára.

Izrael a ranglista második helyén végzett, míg Yuval Raphael, aki a Hamász október 7-i támadásainak egyik túlélője, a "New Day Will Rise" című dalával nyerte el a közönség támogatását. A szervezők hangsúlyozták, hogy az Eurovízió politikamentes esemény, azonban Izrael részvétele politikai feszültséget generált a verseny körül. A döntőt megelőzően palesztinbarát demonstrációk zajlottak a rendezvény helyszínéül szolgáló Bázelben. Az izraeli produkció alatt pedig palesztin zászlók lengetése és az énekesnő kifütyülése is történt, ami tovább fokozta a feszültséget.

Az idei Eurovíziós Dalfesztivál eseményeiről részletesebben itt olvashatsz.

Related posts