**A nárcisztikus elme világképe: Mit gondol magáról és másokról?** A nárcisztikus személyiség különös módon viszonyul saját magához és a körülötte élőkhöz. Az önértékelése gyakran felfújt, a siker és a vonzerő iránti vágy szinte mindennél erősebb benne.


Manapság egyre többször találkozunk a "nárcisztikus" szóval, de vajon mit is takar ez a fogalom valójában?

A nárcisztikus személyek gyakran úgy tűnnek, mintha a figyelem középpontjában szeretnének állni, és valóban élvezik, ha mások csodálják őket. De vajon csupán a figyelemre van szükségük, vagy a háttérben mélyebb, összetettebb érzések húzódnak meg? A pszichiáterek szerint ezek az egyének úgy érzik, joguk van a túlzott csodálatra, és megérdemlik, hogy mások folyamatosan az ő dicsőségüket zengjék. Az önimádat mögött azonban gyakran rejtőznek bizonytalanságok és sebezhetőségek, amelyek a felszín alatt feszülnek. Talán a nárcizmus nem csupán az önszeretet kifejezése, hanem egyfajta védekezési mechanizmus is, amely a belső űrt próbálja betölteni.

A nárcisztikus egyén önmagát egészen másképp szemléli, mint ahogyan a környezete percepciója formálja. Az életének középpontjában mindig ő áll, és minden esemény köréje épül. Viselkedésével gyakran manipulálja a körülötte levőket, akik így áldozatokká válnak. Kisebbíti mások értékét, miközben magát a legfelsőbb rangra helyezi, biztosítva, hogy senki ne érje el az ő szintjét.

Joe Navarro a Psychology Today számára készült interjújában megosztja a "Dangerous Personalities" című könyvéhez kapcsolódó kutatásának tapasztalatait. A nárcisztikus viselkedés áldozataival folytatott beszélgetései során számos megdöbbentő történetet hallott, amelyek gyermekkori traumákról, romboló házasságokról és fájdalmas kapcsolatokból származó élményekről szóltak. Navarro megfigyelte, hogy egy közös vonás mindezen történetekben visszatér: a nárcisztikus személyek meggyőződése, hogy annyira egyedülállóak, hogy rajtuk kívül senki más és semmi nem érdemel figyelmet. - számol be róla a miss7zdrava.

Navarro felfedi a nárcisztikusok gondolkodásának sajátos mintáit, és bemutatja, hogy mi foglalkoztatja őket állandóan: az önmagukra irányuló figyelem és a megerősítés keresése. A nárcisztikusok világa tele van önértékeléssel és mások elismerésének vágyával, ami meghatározza a mindennapi gondolkodásukat és interakcióikat.

Nem egyszerű közös életet élni vagy együtt dolgozni olyan személlyel, aki ilyen módon gondolkodik és viselkedik. Navarro megállapítja, hogy ezek a példák rávilágítanak arra, hogy a nárcisztikusok hajlamosak túlértékelni saját képességeiket, miközben alábecsülik azokat, akik körülöttük vannak, téged is beleértve.

Nem fognak tisztelni, és idővel arra próbálnak majd rávenni, hogy kevesebbet érj, mindezt azért, hogy saját magukat magasabbra emelhessék a te károdra.

Ha megértjük, mi zajlik egy nárcisztikus gondolkodásmód mögött, az jelentősen megkönnyítheti a velük való interakciónkat különböző társadalmi, családi vagy üzleti környezetekben. Sokan közülük olyan anyagi körülmények között élnek, amelyek miatt nehezen tudnak elszakadni a toxicitástól, vagy olyan bonyolult kapcsolatokban, házasságokban ragadnak, amelyekből úgy érzik, nincs kiút.

Ha a nárcisztikus bántalmazás áldozata lettél, a segítségkérés után hamarosan észlelheted, hogy pszichés sebeid gyógyulása felgyorsul, életed minősége pedig javulni kezd, és méltóságod újra a helyére kerül. Bármennyire is nehezen hangzik, a szüntelen szenvedés megszüntetésének szinte egyetlen hatékony módja van: elhatárolódni az ilyen emberektől. Csak így állíthatod helyre mentális egészségedet és találhatsz vissza önmagadhoz.

Related posts