Czomba Sándor kijelentette, hogy a célkitűzésük az, hogy 2028-ra Magyarországon a minimálbér elérje a négyszázezer forintos szintet.


Czomba Sándor, a foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár, a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában kifejtette, hogy a várt 3-4 százalékos infláció mellett a bérnövekedés üteme dinamikusan alakul majd.

Mint ahogy azt a Portfolio már csütörtök délután megírta, a kormány, a munkáltatók és a munkavállalók képviselői 3 évre vonatkozóan állapodtak meg a bérekről:

2025-ben 9, 2026-ban 13, 2027-ben pedig 14 százalékkal emelkedik a minimálbér.

Czomba Sándor, a foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár, lényegében ezeket a számokat idézte a Kossuth rádió Vasárnapi újság című adásában.

Az államtitkár hangsúlyozta, hogy a várható 3-4 százalékos infláció tükrében a bérnövekedés dinamikusan alakul majd.

Czomba véleménye szerint valószínű, hogy a reálkeresetek emelkedésére is számíthatunk a közeljövőben.

A célkitűzés az, hogy 2028-ra a Magyarországon érvényes minimálbér elérje a négyszázezer forintot.

Ezért azok a munkáltatók, akik a minimálbér keretein belül alkalmaznak dolgozókat,

A szociális hozzájárulási adó megfizetése csúsztatva történik: 2025-ben a 2024-es, 2026-ban a 2025-ös, míg 2027-ben a 2026-os összeg alapján kell teljesíteniük a befizetéseket.

Magyarországon körülbelül 211 ezer munkavállaló minimálbért, míg mintegy 330-340 ezer munkás garantált bérminimumot keres.

A 4,7 milliós munkaerőpiacot tekintve közel egymillió ember életére hatással van a minimálbér emelése. Czomba rámutatott, hogy a bérnövekedés jelentős következményekkel jár a költségvetés szempontjából is, mivel az állam számos területen — például a vasútnál, a Volánnál és a postánál — százezres létszámmal foglalkoztat munkavállalókat. Ráadásul több szociális ellátási forma is a minimálbérhez van kötve, így a változások széleskörű hatást gyakorolnak a gazdaságra.

Related posts