Cápák hiányában valóban megborul az ökológiai egyensúly | National Geographic

Először születtek gyakorlati bizonyítékok arra, hogy valóban felborul az ökoszisztéma egyensúlya, ha eltűnik a csúcsragadozója.
A média gyakran a csúcsragadozókat helyezi a figyelem középpontjába, hiszen ezek az állatok impozáns méretükkel, erejükkel és félelmetes megjelenésükkel magukra vonják a nézők tekintetét, és így sokszor válnak a természetvédelmi kampányok „szimbólumaivá”. Azonban fontos hangsúlyozni, hogy nem csupán a külső megjelenésük miatt érdemes védeni őket. Valójában az ő szerepük a táplálkozási láncban kulcsfontosságú: fenntartják az ökoszisztémák egyensúlyát, és hozzájárulnak a biodiverzitás megőrzéséhez.
Egy nemzetközi kutatócsoport nemrégiben izgalmas felfedezéseket tett a nagy fehér cápák eltűnésével kapcsolatban, részletesen bemutatva, mi zajlott le, amikor ezek a lenyűgöző faj egy adott élőhelyről eltűntek. Az eredményeiket a Frontiers in Marine Science című folyóiratban publikálták, hozzájárulva a tengeri ökoszisztémák megértéséhez és a cápák védelméhez.
A kutatók a dél-afrikai Fokváros közelében található False-öböl cápaállományának több mint húszéves alakulását elemezték. Korábban itt virágzott a nagy fehér cápa (Carcharodon carcharias) populációja, ám 2015-től kezdődően drámai hanyatlásnak indult, végül teljesen eltűnt a térségből. Az eltűnés okai még mindig rejtélyesek: elképzelhető, hogy a kardszárnyú delfinek vadászatának következménye, vagy esetleg a strandok védelmére telepített hálók játszottak szerepet a pusztulásukban.
A kutatások során egyaránt vizsgálták hajókról az állományt, és kihelyezett automata kamerákról is, olyan pontokon, ahova csalétekkel is csábították a cápákat, illetve más halakat. A fókaállományt a civil kutatói megfigyelések alapján mérték fel.
A cápák fő táplálékforrásai közé tartoznak a dél-afrikai medvefókák, amelyek egy szigeten, az öbölben, több tízezer példányt számláló kolóniában élnek. Emellett a hétkopoltyús tehéncápa (Notorynchus cepedianus) is jelentős szerepet játszik a cápák étrendjében. A nagy fehér cápa eltűnésével e két faj populációja drámai mértékben megnövekedett, ami a fókák és a tehéncápák zsákmányául szolgáló egyéb fajok csökkenésével párhuzamosan zajlik. Ez a jelenség egyértelműen jelzi az ökoszisztéma egyensúlyának felborulását, és ez az első alkalom, amikor valós körülmények között figyelhették meg ezt a folyamatot. Korábban csupán modellezésekkel és kísérleti laboratóriumi vizsgálatokkal tudták alátámasztani ezeket a megállapításokat.
Az eredmények teljes összhangban vannak azokkal az ökológiai elméletekkel, amelyek már rég megjósolták, hogy a csúcsragadozó elvesztését a tengeri táplálkozási láncra tovagyűrűző hatás követi
- jelentette ki a kutatást irányító Neil Hammerschlag.
A víz alatti videós felmérések során, amelyek több mint egy évtized eltéréssel zajlottak, rendkívül figyelemfelkeltő változásokra derült fény. A kutatások során világossá vált, hogy a csúcsragadozók hiánya következtében a zsákmányfajok létszámát semmilyen természetes mechanizmus nem képes szabályozni. Ezek a változások pedig az óceán ökoszisztémájának egészséges működésére is komoly hatással bírnak. Mindez különösen fontos az emberiség szempontjából, hiszen az óceánok a táplálékunk jelentős hányadát, az állati fehérjeforrások körülbelül 20 százalékát biztosítják számunkra.