Mérföldkőhöz érkezett az albérletpiac: az árak elképesztő mértékben megugrottak!
2025. július 10. Európában a harmadik legnagyobb drágulást mérték a magyar albérletárakban 2010 és 2025 első negyedéve között. Ráadásul most jön a csúcsidőszak, hiszen a felsőoktatási felvételi ponthatárok kihirdetésével a következő hetekben fiatalok tömegei kezdik el keresni leendő lakóhelyüket - írja az OTP Ingatlanpont.
Az elmúlt évek tapasztalatai alapján egyértelművé vált, hogy Magyarország a leggyorsabban növekvő lakásárakkal büszkélkedhet az Európai Unión belül. Az Eurostat legfrissebb statisztikái szerint 2010 és 2025 első negyedéve között nem akadt olyan ország, ahol a lakások ára drasztikusabban emelkedett volna. Az albérletárak terén is kiemelkedő helyet foglal el a magyar piac, hiszen csupán két ország - Észtország és Litvánia - mutatott nagyobb növekedést a bérleti díjak terén a vizsgált időszak során. Érdemes megjegyezni, hogy bár az árak növekedése mostanra lassulni látszik, a piac még mindig élénk, ahogy azt az OTP Ingatlanpont elemzése is hangsúlyozza.
Az albérletárak a következő hetekben sokak számára komoly kihívást jelentenek, mivel július 23-án bejelentik a felsőoktatási felvételi ponthatárokat. Ezt követően várhatóan megnövekszik az albérletkeresők száma, ami felfokozott keresletet eredményezhet a bérlemények piacán.
A főváros ingatlanpiacán egyre inkább a közlekedési szempontból kedvező, egyetemekhez és főiskolákhoz közel található kisebb lakások kerülnek a figyelem középpontjába – hívja fel a figyelmet Valkó Dávid, az OTP Ingatlanpont vezető elemzője. Az elemzés alapján a XI., XIII., és XIV. kerületek, valamint a belvárosi területek (VI., VII., VIII. és IX. kerületek) a legkeresettebbek a leendő diákok körében. Az érdeklődők számára a jó elhelyezkedés mellett egyre nagyobb hangsúlyt kap a lakások állapota is: a felújított vagy újépítésű ingatlanok iránti kereslet folyamatosan növekszik, és ezek sokkal kedvezőbben bérbeadhatók, akár magasabb bérleti díjért is.
Idén talán kedvezőbb körülmények között kereshetnek albérletet az egyetemisták, mivel a bérleti díjak emelkedésének üteme lassult – mondta Kurecskó József, az OTP Ingatlanpont budapesti régióvezetője. Hozzátette, hogy az utóbbi hónapok során az albérletárak már inkább stagnáló tendenciát mutatnak, míg az előző évhez viszonyítva az inflációt alig túllépő mértékben emelkedtek. Ezt a folyamatot tükrözi az is, hogy a bérleti díjak és a lakásárak közötti korábbi, a bérleti díjaknál gyorsabb emelkedés már háttérbe szorult; míg korábban a hozamok 4,5-5 százalék között mozogtak, mostanra ez az érték 4 százalékra, vagy akár az alá is csökkent.
A régióvezető szerint nyáron a megnövekedett kereslet eredményeként mindig emelkednek valamelyest a bérleti díjak, főleg az egyetemek környékén. Ugyanakkor szintén jó hír lehet a diákok számára, hogy bővült a kínálat, sok az üres lakás, így akár a tavalyi árszintek környékén is lehet találni kiadó ingatlant. Jelenleg a budapesti albérletárak 160-180 ezer forinttól indulnak, de bőven vannak 300 ezer forint körüli havi bérleti díjak is a fővárosban, még a kis lakások között is - hangsúlyozta Kurecskó József.
A KSH és az Ingatlan.com lakbérindexe alapján a tavalyi első fél évben 250 ezer forint volt az átlagos albérleti díj Budapesten, azóta idén májusban éves alapon további 7 százalékos áremelkedés volt tapasztalható, így most valahol 270 ezer forint környékén lehet ez az átlag. Érdekesség, hogy a legnagyobb, 9,7 százalékos áremelkedést a pesti külső kerületekben tapasztalták az utóbbi egy évben, miközben a pesti belső kerületekben 7,7 százalékos volt a drágulás. A budai kerületekben átlagon aluli, 4,8-6,5 százalékos áremelkedés volt az utóbbi egy évben, elhelyezkedéstől függően.
Az OTP Ingatlanpont régióvezetője szerint, ha valaki megrettenne a nyári áremelkedéstől, annak a szeptember-október még ideális lehet az albérletkeresésre, bár azzal azt is kockáztatja, hogy a legjobb lakások már elkelnek a piacról.
Külön megbolygathatja a piacot a kormány nemrég bejelentett 3 százalékos kedvezményes hitelkonstrukciója, mellyel a fiatalok első lakáshoz jutását támogatnák. A legfeljebb 50 millió forintos hitelt szeptembertől lehet felvenni, vagyis a most albérletet kereső egyetemistáknak az már késő lehet, ugyanakkor a kedvezményes kamatozás miatt a hitel törlesztőrészlete akár alacsonyabb is lehet, mint az albérletek ára, így egyre többen mozdulhatnak el a bérlés felől a vásárlás irányába, ha rendelkeznek a szükséges 10 százalékos önerővel. Az első lakásukat vásárlókat célzó új hitelkonstrukció pedig pont az albérletpiacon is leginkább fókuszban lévő kisebb lakások iránt élénkítheti a keresletet.
A szeptemberben induló Otthon Start konstrukció kapcsán egyelőre becsülni is nehéz, hányan élnek majd a kedvezményes hitellehetőséggel, de az biztos, hogy a következő hónapokban a lakáspiac minden területére hatással lesz majd az intézkedés.
Szerző: L.J. A történet egy különleges világba kalauzol minket, ahol a képzelet határain túl minden lehetséges. A szereplők sorsa összefonódik, miközben titkok és kalandok várnak rájuk. Az érzelmek tengerén evezve, a barátság és a bátorság próbája elé állítja őket az élet, miközben felfedezik, hogy a legnagyobb erő a szívükben rejlik. Az író zseniális stílusa és részletgazdag leírásai révén a lapok életre kelnek, és a történet magával ragadóan sodorja az olvasót. A feszültség fokozódik, és a kérdések egyre sürgetőbbé válnak: vajon mi vár a hősökre a következő oldalon?
Címkék: ingatlan, lakás, ingatlanpiac, albérlet, lakáshitel, 3%-os kamat, OTP Ingatlanpont, bérleti díj Fedezd fel az ingatlanpiac rejtelmeit! Ha lakást keresel, vagy éppen albérletet szeretnél bérelni, fontos, hogy tisztában legyél a bérleti díjakkal és a lakáshitelek aktuális lehetőségeivel. Az OTP Ingatlanpont segítségével könnyedén megtalálhatod a számodra ideális otthont, és a kedvező 3%-os kamatozású lakáshitelek révén álmaid lakása még közelebb kerülhet hozzád. Ne hagyd ki a lehetőséget, hogy tájékozódj az ingatlanpiac legfrissebb trendjeiről!