Rémesek ezek az adatok! Pedig éppen ezzel lehetne enyhíteni az inflációs nyomást.

A magyar gazdaság termelékenységi mutatói a fejlett EU-országok átlagához képest elmaradnak, ami komoly növekedési potenciált kínál a hazai piac számára. A 2020-as években érdemi előrelépés csupán a digitalizáció terén figyelhető meg, főként a vállalatok digitális hatékonyságának javulása révén. Ezt Balatoni András, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) igazgatója emelte ki a jegybank legfrissebb Termelékenységi jelentésének bemutatásakor, amelyre szerdán sajtótájékoztatón került sor.
Baksay Gergely, a közgazdasági és költségvetési elemzésekkel, valamint statisztikai adatokkal foglalkozó ügyvezető igazgató, hangsúlyozta, hogy a jelentés négy alapvető pillérre összpontosít a termelékenység terén. Ezek közé tartozik a munkatermelékenység, továbbá az innováció, a digitalizáció és az ökológiai hatékonyság aspektusai is.
Balatoni András hangsúlyozta, hogy az évtized legfontosabb megatrendjei – beleértve a demográfiai változásokat, a geopolitikai átalakulásokat, a felgyorsult technológiai innovációt, valamint a fenntartható zöld átállást – soha nem látott mértékben emelték a figyelmet az erőforrások hatékony kihasználásának jelentőségére.
A magyar termelékenységi mutatók a fejlettebb uniós országok átlagától elmaradnak - Forrás: Shutterstock
A jelentésben szereplő első pillérről elmondta, hogy az elmúlt évek sorozatos válságai miatt a munkatermelékenység javulása az előző évtized végén látottakhoz képest lelassult. Míg a 2017-2019-es időszakban évente átlagosan 3,3 százalékkal emelkedett a reál munkatermelékenység, addig 2020 és 2023 között évente átlagosan 0,8 százalékos javulást mértek. Az emelkedés szinte teljes egészégen a szolgáltató szektornak köszönhető. Így a hazai munkatermelékenység továbbra is az uniós rangsor utolsó részében található, az uniós élvonal felét éri el. A magyar munkatermelékenység alacsonyabb a régiós átlagnál is, ezért a termelékenység javítása jelenti a legnagyobb növekedési tartalékot - mondta.
A második pillér az innovációs hatékonyság, amelynek bemutatása során megállapítható, hogy a hazai innovációs befektetések reálértéke az elmúlt évek gazdasági válságainak hatására, főként a vállalati kiadások csökkenésén keresztül, visszaesett. Ez az innovációs hatékonyság enyhe romlásához vezetett, ami a szabadalmak és formatervezési oltalmak számának csökkenésében is megnyilvánul. Jelenleg a magyar gazdaság innovációs rendszerének hatékonysága 55 százalékra tehető.
Fedezd fel velünk az újdonságokat! Az ajánló után izgalmas tartalom vár rád, ahol bemutatjuk, hogyan forradalmasítjuk a keverést! Most már elektromos segítséggel is elérheted a tökéletes eredményt! Ne hagyd ki a VIDEÓ-t sem! Hirdetés
Fedezze fel a permetezés új dimenzióját a HARDI MEGA PRO FORCE szórókeretekkel! Gyors, precíz és költséghatékony megoldásokat kínálunk, hogy a növényápolás a lehető legegyszerűbb és leghatékonyabb legyen. Ismerje meg az innováció erejét, és hozza ki a maximumot a munkájából!
Kedves Gazdálkodók! Felhívjuk figyelmüket egy különleges lehetőségre: ez a befektetés gyorsan megtérül! Ne hagyják ki az alkalmat, hogy megismerjék a részleteket – nézzék meg a videónkat, és tudjanak meg többet!
75 helyett 117 mázsa kukorica, 40% költségmegtakarítással? Technológia + termelői tapasztalat Hirdetés
Fedezzük fel és elemezzük a talajvizsgálati eredményeinket! Hirdetés.
Hogyan kaphatnak a gazdaságok biotanúsítványt? Hirdetés
Az újpesti kisfiú a lajosmizsei tanyavilágban is megtalálta a helyét Hirdetés
"Duplán nyer az, aki most cselekedni mer!" - Exkluzív interjú Horváth Győzővel, a CIB Bank agrárszakértőjével. Hirdetés.
A harmadik pillér, amely a digitalizációs hatékonyságot érinti, a 2020-as évek során jelentős előrelépést mutatott, köszönhetően a vállalatok digitális teljesítményének növekedésének. Ennek ellenére a hazai digitális infrastruktúra színvonala még mindig nem éri el a maximális potenciálját, hiszen a kihasználtsága viszonylag alacsony. Ez a helyzet lehetőségeket teremt a további fejlődésre és innovációra.
Magyarország kiemelkedően teljesít az ökológiai hatékonyság terén a megvizsgált szempontok alapján. Ennek ellenére a fejlődés lehetőségei még mindig jelen vannak, különösen a megújuló energiaforrások arányának emelésével.
A digitalizáció és az ökológiai hatékonyság terén Magyarország viszonylag jól áll az EU többi országához képest, hiszen a legkisebb elmaradással bír ezekben a kategóriákban. Balatoni András tájékoztatása szerint az ország 78 és 81 százalékos eredményeket ért el az uniós átlaghoz viszonyítva.
Baksay Gergely hangsúlyozta, hogy a kétévente elkészített termelékenységi jelentés alapvető célja, hogy részletes és pártatlan áttekintést nyújtson Magyarország termelékenységi állapotáról. A legfrissebb jelentéshez 2024. október 24-ig összegyűjtött adatokat használták. Ez a jelentés fontos eszköz a jegybank számára, mivel a termelékenység növekedése hosszú távon hozzájárul az infláció csökkentéséhez, ezáltal segítve a jegybank elsődleges feladatainak teljesítését is.