Bali célja, hogy a következő két évben teljesen mentes legyen a hulladéktól.

A gyönyörű indonéz üdülősziget, Bali, elhatározta, hogy a következő két évben megszabadul a hulladékproblémáitól. I Wayan Koster, a tartomány kormányzója a múlt héten megerősítette, hogy az ambiciózus céljuk az, hogy 2027-re teljesen hulladékmentessé váljanak. Ennek érdekében áprilisban elindítottak egy hulladéktudatos kezdeményezést, amely a hulladékok szelektív gyűjtésére és tudatos kezelésére összpontosít.
A kormányzó bejelentette, hogy összehívja a falvak vezetőit, a helyi képviselőket, a közösségi csoportokat, a körzetek irányítóit, a polgármestereket és a fiatalokat, hogy közösen elindítsanak egy mozgalmat. A program hivatalos megnyitóját Hanif Faisol Nurofiq környezetvédelmi miniszter fogja vezetni.
Koster kiemelte, hogy a bali hulladékproblémát sürgősen kezelni szükséges, hiszen Prabowo Subianto elnök is aktívan támogatja a szemétkezelés ügyének rendezését. Bali különös figyelmet érdemel, mint az egyik legfontosabb régió ebben a vonatkozásban.
"Nem várhatunk a második ciklusom befejezéséig. Ha lehetőségünk van rá, a hulladékproblémát a ciklus közepére meg kell oldanunk" - hangsúlyozta. Irányítása alatt a hulladékgazdálkodásra vonatkozó szabályozás kiterjed a közösség minden területére, beleértve az üzleti szektort is. Emlékeztetett arra, hogy az előző kormányzói ciklusában már kidolgoztak egy rendeletet a hulladékgazdálkodás terén, amely betiltotta az egyszer használatos műanyagokat, bár a végrehajtás nem volt teljesen sikeres.
Az egyik legfontosabb feladat, hogy Bali mentes legyen a hulladéktól. Ezt a célt két éven belül szeretnénk megvalósítani, de minél előbb sikerül, annál kedvezőbb lesz a helyiek és a turisták számára.
- fejtette ki a kormányzó. A kétéves időkeretet először a környezetvédelmi miniszter hozta szóba tavasszal, amikor ellátogatott a tervezett hulladékkezelő létesítmény helyszínére. A létesítmény egyik fontos szerepe az lesz, hogy hulladékból energiát termeljen, ezzel is hozzájárulva a fenntarthatóság előmozdításához.
"Reméljük, hogy ez a nyomás lehetővé teszi, hogy Bali élen járjon a hulladékgazdálkodásban" - írta Gary Bencheghib, a Sungai Watch helyi környezetvédelmi csoport társalapítója a közösségi médiában.
"Jelenlegi helyzetünkben, talán soha nem volt ennyire fontos, hogy bővítsük a meglévő, egyszerű megoldásainkat" – mondta Bencheghib, aki a múlt héten találkozott Kosterrel.
A győztes falura egyébként 500 millió és 1 milliárd rúpia (30 000 és 60 000 USD) közötti összeg vár. "Ha minden falu hatékonyan dolgozik, akkor két év alatt elérhető a cél, hogy megoldjuk a hulladékproblémát Balin" - vélekedett a tartomány vezetője.
Újonnan bevezetett szabályozást jelentett be a hatóság, amely kötelezi a vállalkozásokat, beleértve a szállodákat, bevásárlóközpontokat és éttermeket, hogy hulladékkezelő egységeket hozzanak létre, és felelősen bánjanak a keletkező szeméttel. Azok a cégek, amelyek nem tartják be ezeket az előírásokat, kockáztatják engedélyük elvesztését, míg a hulladékkezelés terén sikeres vállalkozások különféle ösztönzőkben részesülnek.
Balin már régóta gondot okoz a szeméthegyek kezelése, amelyeket részben a tengeri áradás hoz be. Március végén a sziget déli részén fekvő Labuan Sait strandján egy hatalmas lerakódást mosott partra a víz. A helyi környezetvédelmi hatóságok 70 embert vetettek be önkéntesekkel együtt, hogy eltakarítsák a 14 tonna hulladékot. A tisztviselők végül azt az ellentmondásos döntést hozták, hogy a hulladékot a parton égetik el, arra hivatkozva, hogy nem tudják elszállítani.
Bali, a lenyűgöző trópusi sziget, a gyorsan növekvő népesség és a virágzó turizmus következtében komoly hulladékgazdálkodási kihívásokkal küzd. Az erőteljes fejlődés és a látogatók számának hirtelen megugrása súlyosbítja a sziget környezeti helyzetét, amely sürgős megoldásokat igényel.
A probléma gyökere abban rejlik, hogy a jelenlegi hulladékgazdálkodási rendszer nem megfelelően működik. Ennek következményeként helytelenül kezelik a hulladékot, ami a strandokon felgyülemlő szeméthez vezet. Ez a helyzet nemcsak a tengeri ökoszisztémákat súlyosan veszélyezteti, hanem a turisták elriasztásához is hozzájárul, ami hosszú távon negatívan befolyásolja a helyi gazdaságot.
A helyi önkormányzat célja, hogy elősegítse a fenntarthatóbb gyakorlatok elterjedését, ezért új rendeleteket léptet életbe. E szabályok értelmében a hulladéklerakók nem fogadhatják el a nagy mennyiségű hulladékot termelő létesítmények, mint például a szállodák és éttermek által létrehozott szemetet. Továbbá, a közösségi részvétel serkentése érdekében különféle kezdeményezéseket indítanak, mint például közösségi takarítási akciók, valamint olyan oktatási kampányok, amelyek a felelős hulladékkezelésre és az egyszer használatos műanyagok csökkentésére helyezik a hangsúlyt.
Sajnos az erőfeszítések ellenére is maradtak a kihívások, beleértve a korlátozott hulladékfeldolgozó létesítményeket és az illegális hulladéklerakással kapcsolatos folyamatos problémákat. A fenntartható hulladékgazdálkodási rendszer kialakításához elengedhetetlen a kormányzati hatóságok, a helyi közösségek és az idegenforgalmi ágazat közötti együttműködés. A folyamatban lévő kezdeményezések célja az újrahasznosítási programok javítása, a hulladéklerakók kapacitásának bővítése, valamint a környezeti hatások enyhítése érdekében a hulladékból energiát előállító technológiák feltárása.
A kormányzat mellett a helyi közösség is elkötelezett a probléma megoldása mellett. Ennek érdekében jött létre egy úttörő kezdeményezés - a Közösségi Hulladékprojekt. Az előremutató gondolkodású vállalkozások koalíciója eltökélt szándéka, hogy kezelje Bali hulladékproblémáját, és csökkentse a hulladéklerakóktól való függőségét. A projekt olyan kiemelkedő szereplők közös erőfeszítése, mint a Mexicola Group, a Potato Head Family és a Total Bangun Persada, valamint olyan partnereké, mint a Brunch Club, a Finns, a Kynd, a Lemongrass és a Peppers Seminyak. Együtt új mércét állítanak fel a fenntartható gyakorlatok terén a bali vendéglátóiparban.
A Közösségi Hulladékprojekt célja, hogy Bali hulladékválságát fenntartható megoldások és innovációk révén lehetőséggé alakítsa. A projekt központja 2024 októberében nyitotta meg kapuit, és egy 2000 négyzetméteres területen helyezkedik el Suwungban, Denpasar közelében, a sziget legnagyobb hulladéklerakója mellett, 400 000 dolláros befektetéssel támogatva. Ez a modern létesítmény nemcsak jelentősen csökkenti a hulladéklerakóba jutó szemét mennyiségét, hanem különféle hulladékokat - beleértve a szerves, szervetlen és kerti anyagokat - is értékes erőforrásokká alakít át, hozzájárulva ezzel a környezet védelméhez és a fenntartható fejlődéshez.
Nonprofitként működő kezdeményezésünk célja, hogy minden nyereséget a közösség javára fordítsunk, ezzel is hozzájárulva a helyi fejlődéshez. Terveink között szerepel, hogy új hulladékkezelő központokat hozzunk létre Bali különböző pontjain, így segítve a környezetvédelem és a fenntartható fejlődés előmozdítását a szigeten.