Balatoni álmok a Tisza-tónál? Felfedezhető egy új fejlesztési térség, amely új lehetőségeket kínál!
Új korszak veszi kezdetét a Tisza-tó életében: Az Országgyűlés döntése nyomán, jelentős többséggel, kiemelt fejlesztési térséggé avanzsált a régió.
Az Országgyűlés fontos lépést tett a Tisza-tó fejlesztése érdekében: 149 támogató és 15 tartózkodó szavazattal elfogadta azt a törvényjavaslatot, amely kiemelt fejlesztési térséggé nyilvánítja a régiót. A döntéssel a Tisza-tó csatlakozik olyan rangos területekhez, mint a Balatoni üdülőkörzet, a Tokaji borvidék, a budapesti agglomeráció és a Közép-duna-menti régió az országos területfejlesztési koncepcióban.
Latorcai Csaba, a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára hangsúlyozta, hogy a döntés széles körű helyi összefogáson alapul.
A fejlesztési térség különlegessége abban rejlik, hogy négy megye - Heves, Jász-Nagykun-Szolnok, Hajdú-Bihar és Borsod-Abaúj-Zemplén - határain belül helyezkedik el. Ez a sokszínűség eddig komoly kihívásokat támasztott a közös fejlesztési célok kialakításában, valamint a vízparti szabályozás terén. Az új státusz viszont lehetőséget teremt arra, hogy egy átfogó, a Tisza-tavat középpontba állító fejlesztési stratégia valósuljon meg, amely összekapcsolja a régió adottságait és lehetőségeit.
A parlamenti diskurzus során Szeberényi Gyula, a Fidesz képviselője, hangsúlyozta a terület turisztikai, természeti és vízgazdálkodási jelentőségét, míg Hollik István, a KDNP politikai képviselője, az osztrák példákra utalva emelte ki a regionális fejlesztéspolitika szükségességét. Ezzel szemben a Mi Hazánk képviseletében Dócs Dávid óvatosságra intett. Ő üdvözölte a fejlesztési térség létrehozását, de aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a régió ne kerüljön a Balaton sorsára, ahol a luxusberuházások következtében a helyi lakosság kiszorul a tó környékéről.
Ez a döntés új korszakot indíthat el a régió életében, mivel a kiemelt státusz révén hatékonyabb együttműködés és jobban koordinált fejlesztések valósulhatnak meg a központi és helyi szereplők között. Ennek következtében várhatóan jelentős mértékben hozzájárul majd a térség fejlődéséhez.
Kép forrása: Wikipédia / Tambo