Pakisztán és India azonnali és általános tűzszünetet hirdetett, amely új reményt adhat a régió békéjének helyreállítására. A megállapodás részletei még kidolgozás alatt állnak, de a két ország közötti feszültségek csökkentése érdekében tett lépés jelentős

A pakisztáni külügyminisztérium tájékoztatása alapján a tűzszünet helyi idő szerint 17 órakor (közép-európai idő szerint pedig 13 óra 30 perckor) lépett életbe. E közben az indiai kormány bejelentette, hogy...
A két ország közvetlenül egyeztetett a négynapos heves összecsapásokat követően életbe lépő fegyverszünet feltételeiről.
- hangsúlyozta Szubrahmanjam Dzsaishankar indiai külügyminiszter.
- osztotta meg Dzsaishankar az X közösségi platformon.
A tűzszünet kérdéséről a pakisztáni hadműveleti főnök és indiai kollégája telefonon folytattak eszmecserét a helyi idő szerint szombat délután – tájékoztatta a sajtót Vikram Miszri, a külügyminisztérium titkára. Elmondta, hogy a két katonai vezető legközelebb május 12-én találkozik, hogy folytassák a megbeszéléseiket.
A felek kiemelték, hogy csupán a tűzszünet feltételeiben állapodtak meg, és egyéb vitás kérdésekben nem születtek megállapodások.
Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke, aki szintén közvetítő szerepet vállalt, megerősítette az azonnali és teljes körű tűzszüneti megállapodást a Truth Social nevű közösségi platformján. Kiemelte a két érintett ország "józan eszét és kiemelkedő intelligenciáját". Az India és Pakisztán között zajló konfliktus szerdán érte el eddigi legválságosabb szakaszát. India légicsapásokat indított, célba véve azokat a létesítményeket, amelyeket "terrorista bázisoknak" minősített a Kasmír pakisztáni részén, mindezt két héttel azt követően, hogy huszonhat indiai halt meg a hindu turisták ellen elkövetett támadás során. Pakisztán határozottan tagadta, hogy bármilyen köze lenne ehhez a támadáshoz. Azóta a két ország drónokkal és rakétákkal támadta egymást a vitatott területen, a tűzszüneti vonal mentén.
A brit gyarmati uralom végét követően, 1947-ben a két ország függetlenné válása óta folyamatosan zajlik a vita Kasmír státuszáról. Azóta a két atomhatalom három háborút vívott egymással, kettőt közvetlenül Kasmír kérdése miatt, és számos kisebb összecsapás is megnehezítette a viszonyukat.