Az új amerikai pénzügyminiszter egyik kulcsfontosságú feladata az lesz, hogy megfékezze Donald Trumpot és az ő szokatlan ötleteit.


Donald Trump versengő karakterekből alkotta meg gazdasági csapatát, célja pedig a drasztikus vámemelés bevezetése, amely lehetőséget biztosítana az adók csökkentésére, egyúttal javítva az Egyesült Államok kereskedelmi mérlegét.

A részvények és az államkötvények árfolyama emelkedésnek indult hétfőn, miután Donald Trump megválasztott amerikai elnök múlt pénteken a 62 éves Scott Bessentet jelölte pénzügyminiszternek, s egyben a világ legnagyobb gazdasága első számú kormányosának. A bennfentesek szerint a nagy presztízsű pozícióért a háttérben komoly harc zajlott, a "döntőbe" Bessent, valamint Howard Lutnick, a Cantor Fitzgerald pénzügyi szolgáltató vezérigazgatója került be. A milliárdosok csatájában a világ leggazdagabb embere, a Trump körül sürgölődő Elon Musk Lutnickot favorizálta, de a január 20-án hivatalba lépő elnök ezúttal a józan eszére hallgatott.

Lutnick, aki a republikánus csapat elnöki átmenetének társelnökeként tevékenykedik, a kereskedelmi miniszteri pozícióval találhat vigasztalásra. Ezzel párhuzamosan a kereskedelmi főmegbízott szerepét ismét Robert Lighthizer töltheti be, miután 2017 és 2021 között már betöltötte ezt a tisztséget. Mindkettőjük protekcionista nézeteket vall, és elkötelezetten támogatják a Trump által kezdeményezett, és Biden által folytatott vámháborút Kínával szemben. Továbbá, nem idegen tőlük, hogy más forrásokból is vámfalakat emeljenek az amerikai ipar védelme érdekében.

Bessent, aki férjével és két gyermekével él, az első meleg amerikai pénzügyminiszter pozíciójára pályázik, és a középutat képviseli a politikai spektrumon. Piacokkal kapcsolatos mélyreható ismerete és alapos makrogazdasági tudása miatt sokan tisztelik őt. Pályafutása kezdetén, 1992-ben a Soros Fund Management fiatal pénzügyi elemzőjeként figyelt fel Stanley Druckenmillera, Soros György magyar származású amerikai milliárdos jobbkezére. Bessent sejtette, hogy a Bank of England nem képes fenntartani az angol font stabilitását az európai árfolyamlebegtetési mechanizmus keretein belül. Az ötlete hatalmas sikert aratott, és egy milliárd dolláros nyereséget hozott a befektetési alap számára, ezzel pedig világszerte ismertté tette Soros nevét. Soros pedig nem felejtette el Bessent hozzájárulását: amikor 2015-ben Bessent külön útra lépett, és megalapította saját befektetéskezelő cégét, Soros kétmilliárd dollárt fektetett be a vállalkozásába.

Related posts