A törvényszék az Európai Unió Bíróságától kéri az iránymutatást Orbán 24.hu ellen indított perével kapcsolatban.
A Fővárosi Törvényszék az Európai Unió Bíróságához fordult az Orbán Viktor és a 24.hu között zajló sajtó-helyreigazítási perben. Az uniós bíróság előzetes döntéshozatali eljárásban dönti el, hogy az újságnak bizonyítania kell-e, hogy az osztrák Spar vezetője igazat mondott-e Orbánról - írta meg a 24.hu.
Az ügy egy érdekes interjúval indult, amelyet Hans Reisch, a Spar vezérigazgatója adott egy osztrák médiumnak. Reisch kifejtette, hogy a kisajátítástól való aggodalom miatt egyre több tőke áramlik ki Magyarországról. Megemlítette, hogy Orbán Viktor megkereste őket, és azt kérte, fontolják meg, hogy az egyik családtagja részesedést vásároljon a magyar leányvállalatukban.
A 24.hu szemlézte az interjút, és a kormánynak is küldött kérdeseket az ügyben. Érdemi választ nem kaptak, három héttel később azonban Orbán magánszemélyként helyreigazítási kérelmet küldött nekik. Szerinte ugyanis valótlan tényt híreszteltek, amikor megírták Reisch állítását az esetleges magyar befektetőről.
Orbán egy idő múlva több másik médiumnak, köztük a 24.hu-nak is keresetet nyújtott be. Az elsőfokú bírósági döntés azonban a 24.hu javára született, mivel a Fővárosi Törvényszék úgy ítélte meg, hogy a vitatott nyilatkozat közzétételének körébe a közügyek és a kormány gazdasági politikájának megvitatása tartozik. Ezt követően azonban a másodfokon eljáró Fővárosi Ítélőtábla eljárási hiba miatt új eljárást rendelt el a Fővárosi Törvényszék számára.
Közben a Kúria érvénytelenítette a Pécsi Stop hasonló ügyében hozott első- és másodfokú döntéseket, és kötelezte az újságot, hogy végezzen helyreigazítást, mivel bemutatta Reisch interjúját.
A 24.hu ügye a Fővárosi Törvényszékre került vissza, azonban a bíróság előzetes döntéshozatali eljárást indított az Európai Unió Bíróságánál. Ennek következtében a magyar eljárás addig szünetel, amíg az uniós bíróság állásfoglalása meg nem érkezik. Az EU Bíróságának feladata az lesz, hogy megvizsgálja, összhangban áll-e az uniós joggal az a gyakorlat, amely szerint egy másik tagállamban megjelent cikkek szemlézésekor is kötelező bizonyítani az állítások valóságtartalmát a szemléző médiának.
Tehát a kérdés az, hogy a 24.hu-nak be kell-e bizonyítania, hogy az osztrák újságírónak, Reischnek az állítása, miszerint Orbán arra kérte őt, hogy rokonát engedje befektetni a magyar Sparba, valóban igaz-e.