Az Apple nyilvánosságra hozta, hogy milyen okokból korlátozza bizonyos szolgáltatásait Oroszországban.


Számos alkalmazást eltávolítottak az AppStore-ból az orosz szabályozó hatóság "törvényes utasításainak" megfelelően.

Az Apple jogi kötelezettségek következtében döntött úgy, hogy eltávolítja az orosz App Store-ból a VPN-szolgáltatásokat, valamint bizonyos médiaalkalmazásokat és podcastokat. Az amerikai technológiai óriás hangsúlyozta, hogy ezek figyelmen kívül hagyása komoly akadályt jelentene a működésük számára az orosz piacon.

A vállalat a párizsi székhelyű Riporterek Határok Nélkül (RFS) nevű civil szervezet vádjaira reagált, amely kedden az Apple-t "az orosz cenzúrának való behódolásért" bírálta, és felszólította, hogy "mutasson nagyobb határozottságot az orosz cenzorral szemben". A nem kormányzati szervezet azt követően bírálta az Apple-t, hogy az számos olyan alkalmazást távolított el, amelyek állítólag az orosz törvényeket sértő szolgáltatásokat tartalmaztak.

Az Apple szóvivője a vádakat visszautasítva az RSF-nek kifejtette, hogy "a jogszerű előírások figyelmen kívül hagyása azt vonhatja maga után, hogy az Apple nem folytathatja az AppStore működtetését, vagy nem oszthat meg tartalmakat az adott ország területén".

A techóriás azzal is érvelt, hogy az amerikai kormány "arra bátorította a vállalatokat, hogy továbbra is tegyék elérhetővé a kommunikációs szolgáltatásokat az orosz nép számára, mert a demokratikus elveket leginkább e szolgáltatások elérhetősége segíti".

Az RFS bírálta az Apple-t azért is, mert eltávolította a VPN-eket, vagyis a virtuális magánhálózatokat, amelyek lehetővé teszik az internetezők számára, hogy más országok proxy-kiszolgálóin keresztül kapcsolódjanak webes szolgáltatásokhoz.

A civil szervezet egy friss tanulmányra hivatkozva állította, hogy az Apple orosz App Store-jából közel 100 VPN-alkalmazást távolítottak el, amelyből 25-öt a kormányzati hatóságok kérésére már júliusban eltávolítottak.

A múlt hónap folyamán az orosz médiafelügyeleti hatóság, a Roskomnadzor kérésére, az Apple eltávolította az App Store-ból a Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL) egyik alkalmazását, amely az Egyesült Államok támogatásával működik. A vállalat emellett blokkolta a The Insider Live és az Echo podcastokat is, amelyeket Oroszországban "külföldi ügynököknek" minősítettek. Továbbá, a BBC is került a tiltott listára, mivel a hatóság az általa közvetített tartalmakat Moszkva által "nemkívánatosnak" nyilvánította.

Oroszország 2020-ban "külföldi ügynökként" jelölte meg a prágai székhelyű RFE/RL-t, amely eredetileg a CIA információs projektje volt, és 2022-ben betiltotta a műsorszolgáltatót, arra hivatkozva, hogy "hamis információkat tartalmazó anyagokat" tett közzé az ukrajnai konfliktusról.

Leányvállalatát, a Current Time-ot - amely egy másik amerikai kormány által finanszírozott hírügynökséggel, az Amerika Hangjával közös vállalkozás - 2024-ben feketelistára tették Oroszországban. A múlt hónapban a Current Time alkalmazást eltávolították az Apple Store-ból, mert nem felelt meg az orosz előírásoknak.

A feketelistára került szolgáltatások állítólag olyan tartalmak készítésére specializálódtak, amelyek erőteljes kritikát fogalmaznak meg Oroszországgal szemben.

Az Egyesült Államok és az Európai Unió 2022 óta számos orosz hírszervezet, például az RT és a Szputnyik működését felfüggesztette, azzal az indoklással, hogy "dezinformációt" terjesztenek. Több forrás beszámolt arról, hogy az orosz médiacsoportoknak többször is megtagadták a belépést nemzetközi rendezvényekre. Oroszország, válaszul erre a lépésre, több nyugati médiumot, köztük a BBC-t és a Deutsche Welle-t is feketelistára helyezett.

Az orosz külügyminisztérium az év elején azt mondta, hogy a sajtószabadság "romlik" Nyugaton, ahol "az úgynevezett demokratikus országok minden nemzetközi kötelezettséget megszegve továbbra is folytatják a másként gondolkodók minden központjának megsemmisítését".

Related posts