A norvégok úgy tűnik, hogy újra felfedezik az olajkitermelés világát, miután a zöldenergia iránti lelkesedésük kezdett alábbhagyni. Az Equinor, az ország vezető energetikai vállalata, jelentős növekedést tervez az olajiparban, ami új irányt ad a norvég en


Az Equinor, amely korábban elhagyta az "olaj" szót a nevéből, újra a fosszilis tüzelőanyagokra fogadna. A norvég energiaóriás a tervek szerint 10 százalékkal növelné meg a kitermelést.

A norvég állami tulajdonú Equinor energetikai cég, amely hét évvel ezelőtt a megújuló energia iránti elkötelezettsége miatt nevet is váltott, szerdán bejelentette, hogy ismét felerősíti az olaj- és gázkitermelést.

A Statoil 2018-as átnevezésével létrejött Equinor szerdán bejelentette, hogy a fosszilis energiahordozók kitermelésének fokozására készül, miközben a megújuló energiaforrásokba fektetett pénzügyi forrásaikat a felére kívánják csökkenteni. Anders Opedal vezérigazgató megjegyezte, hogy a vállalat fő célja "a részvényesi érték növelése a következő évtizedek során".

- hangsúlyozta Opedal, miközben bemutatta a vállalat 2024-es teljesítményének részleteit.

Új célkitűzései szerint a vállalat 2030-ra napi 2,2 millió hordó kőolaj-egyenértéket tervez kitermelni, ami 10 százalékkal magasabb a korábbi várakozásoknál.

Ellenkező irányban, a megújuló energiaforrások és egyéb alacsony szén-dioxid-kibocsátású technológiák terén végrehajtott beruházások 2025 és 2027 között 10 milliárd dollárról 5 milliárd dollárra csökkennek, mindezt projektfinanszírozás nélkül.

A csoport jelenleg fokozott szabad cash flow-ra számít, amelyet a vezérigazgató véleménye szerint...

A norvégok is kezdenek eltávolodni a megújuló energiaforrásoktól.

Az Equinor döntése akkor született, amikor a Shell és a BP a részvényeseik nyomására kénytelenek voltak felfüggeszteni a fosszilis tüzelőanyagoktól való eltávolodásra irányuló terveiket, hogy fenntartsák az olaj- és gázipar által elvárt nyereségszintet.

A Vitol, a világ legnagyobb független energiakereskedője a héten kijelentette, hogy a globális olajkereslet várhatóan legalább 2040-ig stabil marad. Eközben Donald Trump amerikai elnök a múlt hónapban megerősítette elköteleződését az ország olajkészleteinek kiaknázása iránt, ígérve, hogy új impulzusokat ad a szektornak.

A bejelentésre akkor került sor, amikor a társaság októberben nyilvánosságra hozta, hogy közel 10 százalékos részesedést szerez a világ legnagyobb tengeri szélerőmű-fejlesztő vállalatában, az Ørstedben. Ezzel a lépéssel az Equinor egy lépéssel közelebb került megújuló energiaforrásokkal kapcsolatos céljainak eléréséhez, ráadásul mindezt lényegesen kedvezőbb áron valósítja meg, mint amennyibe egy saját, nulláról indított fejlesztés kerülne.

Related posts