A Legpompásabb emberi elme - A Neumann János Egyetemen tartották meg a névadó életéről szóló film premierjét.

A Neumann János Egyetem impozáns nagyelőadója ma délelőtt megtelt érdeklődőkkel, akik a névadó életéről készült film premierjére érkeztek. Az esemény különleges vendégei között üdvözölhettük a film rendezőjét, Bertha Líviát, valamint a producereket, köztük Lajos Tamást, akik személyesen osztották meg gondolataikat a műalkotásról és a film készítésének hátteréről.
Neumann János kiemelkedő alakja a tudomány világának, aki számos területen hagyott maradandó nyomot. Ő volt az, aki megteremtette az első programozható digitális számítógépet, amely forradalmasította a számítástechnika fejlődését. Halála előtt, az utolsó pillanataiban, mély gondolatokat fogalmazott meg a számítógépek és az emberi agy közötti kapcsolatokról, ezzel is előrevetítve a jövő technológiai vívmányait. Valószínűleg álmában sem gondolta volna, hogy munkásságának öröksége elvezet minket a mesterséges intelligencia világába, amelynek születését egy róla készült film is inspirálja.
A film megtekintése után egy lenyűgöző alkotói munka bontakozik ki előttünk. A megszólalók között találjuk Karikó Katalin Nobel-díjas biológust, Kovács László fizikust, Hargittai István kémikust és tudománytörténészt, Neumann Marina-t, Neumann János lányát, valamint Pázsit Imrét, az atomfizikus-reaktorfizikust, Rédei Miklóst, a tudományfilozófust és számos más szakértőt, akik megosztják velünk gondolataikat. A 20. század eleji archív felvételek segítenek a nézőknek elhelyezkedni az adott korszakban, miközben korabeli interjúk, Wigner Jenő és Teller Ede bölcsességei színesítik a narratívát. A film nem csupán Neumann tudóssá válásának folyamatát mutatja be, hanem az ő emberi oldalát is felfedi. Megismerjük azt az Neumann-t, aki szenvedélyesen szeretett gondolkodni, és akiről mesélnek, hogy vezetés közben is olvasott, vagy hogy híres volt a partitrükkjeiről. Egy emlékezetes esetben például kívülről megtanulta a Santa Fé-i telefonkönyvet, és amikor valaki bekiabált egy oldalszámot, hibátlanul sorolta fel az ahhoz tartozó neveket és telefonszámokat. A film ügyesen bontja ki ezeket a történeteket, miközben egyensúlyt teremt a szórakoztató és tudományos tartalom között.
Bertha Lívia rendező elmondta, a Neumann Alapítványtól származó felkérés egy olyan filmről szólt, ami nagyon széles közönség számára érthető. Vetíthető az iskolákban, miközben új információkat adhat a tudósoknak is. A megvalósítás nagy kihívás volt, de számtalan innováció segítette az alkotókat. Ilyen a mesterséges intelligencia használata is.
- Nagyon sok mesterséges intelligenciával készült dolog van a filmben. A hangok is mesterséges intelligenciával készültek, így például Neumann hangja is. Van saját, eredeti hangunk, amikor magyarul beszélt, az az eredeti magyar, de amikor angolul beszélt a filmben, ott mi reprodukáltuk az ő hangját, a magyar nyelvi mintából. Rengeteg olyan fotó van, amit mi megmozgattunk, vagy rengeteg olyan kép, amit mi AI segítségével készítettünk. És nagyon jó volt látni ezeket a fotókat itt, nagyon nagy felbontásban. Hogy működnek, ugyanúgy hatnak és nem esnek szét, kiváló a minőség mind a kép, mind a hang tekintetében. Azt gondolom, ez a bemutató volt az igazi bemutató, itt, Kecskeméten, mert olyan körülmények, technikai feltételek és közönség volt, hogy igazán méltó Neumann János emlékéhez - mondta a rendező, kiemelve, az a terv, hogy a Neumann János Egyetem a produceri irodával közösen elindul magyarországi és határon túli egyetemekre, hogy bemutassák az alkotást.
A közönség számára a film mozis megjelenésének lehetősége még kérdéses, hiszen Lajos Tamás, a produkció producere elárulta, hogy a projekt eredetileg televíziós film formájában került tervezésre, a megrendelés és az általuk benyújtott pályázat is erre vonatkozott.
A rendező megosztotta a film sorsát: "A mozi világa nem igazán kedvez a dokumentumfilmeknek, ezért valószínűleg a televízió képernyőjén fogja megtalálni a közönségét. Elkészült ugyan a film mozikópiája, és néhány különleges alkalommal bemutatjuk nagy vásznon, de alapvetően a televíziós forgalmazásra összpontosítunk."
A producer elmondta, nagy szakmai sikere van a filmnek, mely meggyőzte megrendelőket, akiktől felkérést kaptak arra, hogy hasonló stílusban, hasonló alkotói körrel folytassák. Így Teller Edéről, majd Szilárd Leóról készítik a következő dokumentumfilmet.