"Miért hagynák a kereskedők, hogy a drága termékek a boltok polcain porosodjanak és feledésbe merüljenek?"
Még soha nem tapasztaltuk ennyire borsosnak a bevásárlás árát. Mi állhat a háttérben, hogy ismét az egekbe szöknek az élelmiszerárak, miközben a gazdaság mélypontra jutott? Valóban a kapzsi multinacionális cégek igyekeznek kihasználni a magyar vásárlókat, vagy esetleg más tényezők is hozzájárulnak ehhez a helyzethez?
"A helyzet rendkívül bonyolult, hiszen egyszerre tapasztalunk kétszámjegyű élelmiszerár-emelkedést, miközben a recesszió is rányomja a bélyegét a gazdaságra. [...] Nem igazán értem a kereskedőket sem, hogy miért áraznak ilyen magasan, amikor látható, hogy az emberek pénzügyi helyzete nem éppen rózsás. Nehezen tudom összerakni, hogy milyen logika vezethetett ide. Ha tényleg azt szeretnék, hogy a drága termékeik hónapokig a polcokon porosodjanak, akkor árazhatnak kedvük szerint, de biztos vagyok benne, hogy a kereslet csökkenni fog – ez szinte biztosra vehető."
- elmélkedett Vég Márton, az Mfor és a Privátbankár újságírója a Klasszis Média lapcsoport beszélgetős műsora, az Ez Viszont Privát legfrissebb adásában, arra utalva, hogy a gazdasági recesszió és az infláció a közgazdaságtan alapelvei szerint egymással szemben dolgozó folyamatok, így más tényezőknek is szerepet kell játszaniuk az élelmiszerárak a Privátbankár Árkosár-felmérésében mért tíz százalék feletti emelkedésében. (Az alábbi videó a beszélgetés e részénél indul:)
A forintgyengülés mindenképpen hatással van az importon keresztül az élelmiszerárak jelentős emelkedésére, kezdte aztán a magyarázatok keresését Vég Márton, mire Gáspár András lapigazgató, az Árkosár-felmérés egyik szerzője azzal kontrázott, hogy ami pedig hazai termék, az rendkívül alacsony hatékonysággal készül.
A diskurzus alatt számos tényező került napvilágra: a gyenge ipari teljesítmény, a megemelt áfa, valamint a kiskereskedelemre kivetett, eredetileg átmenetinek tervezett, de folyamatosan meghosszabbított különadók mind hozzájárultak a helyzet bonyolultságához.
"Éppen abban a helyzetben találkozunk, amikor a gazdasági törvényszerűségek érvényesülnek. A történelem során már tapasztalhattunk stagflációt, ami azt jelenti, hogy egyszerre tapasztalunk stagnálást vagy recessziót, valamint inflációt. Valóban, ez egy rendkívül kockázatos állapot, [...] és könnyedén romboló spirálba sodorhatja a gazdaságot."
Gáspár András hangsúlyozta, hogy a jelenlegi veszélyes helyzet kialakulásában jelentős szerepet játszik a kormány gazdaságpolitikája. Szerinte naivitás lenne azt gondolni, hogy "biztosan nem lesz semmilyen tovagyűrűző hatása", ha a költségvetési problémák miatt folyamatosan megterheljük a gazdaság szereplőit. A különadókat nem csupán a kiskereskedelemben alkalmazzák, hanem például a bankok és a távközlési vállalatok is át fogják hárítani az ügyfeleikre, ezzel pedig a vásárlók is érzékelni fogják a következményeket.