45 év felett egy kulcsfontosságú dologra érdemes odafigyelni: sokan talán nem is tudják, mennyire lényeges ez az aspektus az életükben.


Ingyenesen frissítheted otthonodat: felfedezd, hogyan juthatsz állami támogatáshoz!

A menopauza időszakában a nők egészségi állapota számos kihívással nézhet szembe, mivel a hormonális változások következtében bizonyos problémák, például a szív- és érrendszeri betegségek kockázata megnövekszik. Az ösztrogén hormon védő szerepe csökken, s így a 45. életév körüli nőknek érdemes fokozottan figyelniük egészségükre. Azonban a ScienceDaily jelentése szerint van egy egyszerű és hatékony módja annak, hogy ezt a kockázatot mérsékeljük.

Bár egészségügyi szempontból minden életkorban komoly jelentőséggel bír az elegendő mennyiségű alvás, ám egy új kutatás szerint a 45 év feletti nőknek különösen oda kell figyelniük arra, hogy meg legyen a szükséges napi alvásidő.

A Menopauza című folyóiratban 2025. július 8-án jelent meg a Pittsburghi Egyetem, az Albert Einstein Orvostudományi Egyetem és a Baylor Egyetem kutatói vizsgálatainak eredménye. A kutatók a Study of Women's Health Across the Nation (SWAN) nevű, 1996-ban indult és ma is folyamatban lévő, a Women's Health Across the Nation elnevezésű, többféle etnikumú nőt bevonó vizsgálatban részt vevő középkorú nők eredményeit vették górcső alá.

A kutatók alaposan áttekintették a nők táplálkozási szokásait, fizikai aktivitását, alvásmintázatait, testtömegindexét, vérzsírszintjét, vércukorszintjét, vérnyomását, valamint a dohányzási szokásaikat. Az eredmények azt mutatták, hogy a 45 év feletti nők carotis artériájának vastagsága jelentősen meghaladja a menopauza előtt álló korosztály értékeit. Ez a változás pedig drasztikusan megnöveli a szív- és érrendszeri problémák, például a stroke vagy a szívroham kockázatát.

A táplálkozási szokások egészségesebb irányba való elmozdulása és a fizikai aktivitás fokozása valóban csökkenti a keringési rendszerrel kapcsolatos problémák kockázatát. Azonban a résztvevők jövőbeli szív- és érrendszeri kockázatait leginkább a vércukorszint, a vérnyomás, az alvás minősége, valamint a nikotinfogyasztás befolyásolta. Ezek a tényezők kulcsszerepet játszanak az egészség megőrzésében és a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében.

A kutatók arra az eredményre jutottak, hogy a középkorú, 45 év feletti nők esetében a szakemberek által javasolt napi 7-9 órás alvás betartása jelentősen hozzájárul a szívbetegségek kialakulásának elkerüléséhez, ezáltal a hosszabb, egészségesebb élethez.

Related posts