14 év fegyházra ítélték azt a katonai ügyészt, aki rémálmában fojtotta meg feleségét. A különös eset rávilágít arra, hogy a pszichológiai problémák akár tragikus következményekkel is járhatnak. Az eljárás során a bíróság figyelembe vette a férfi mentális

"Életem végéig a szívemben fogom hordozni Mariannt. Ez a tragikus esemény sosem következett volna be, ha ő nem ejti ki azt a sorsdöntő mondatot" - nyilatkozta D. Dániel, a volt katonai ügyész, az utolsó szó jogán a Szegedi Törvényszéken. A férfi 2022 novemberében, egy veszekedést követően, megfojtotta alvó feleségét.
Te tényleg furcsa vagy! Kérdéses, hogy férfi vagy-e egyáltalán, és az is lehet, hogy a gyerek nem tőled származik!
- vágta a nő azon a bizonyos estén a férje fejéhez, elutasítva annak minden gyengéd közeledését.
D. Dániel éjfél tájékán lépett be közös hálószobájukba, ahol az alvó nő combjára ült, majd brutális módon megfojtotta a védtelen asszonyt. Ezt követően a férfi a másik szobában pihenő másfél éves kisfiához indult. A gyilkosságot követő reggelen gondoskodott a gyermekről, akit édesanyjára és a kisfiú nagymamájára bízott. Ezt követően még megsétáltatta a kutyáját, majd november 16-án este végül feladta magát a rendőrségen.
A vádiratban megfogalmazottak szerint D. Dániel 2019 óta élt házasságban egy másik ügyész hölggyel. A kapcsolatuk, amely 2011 óta tartott, már a gyermekük születése előtt is kezdett megromlani. 2022-re a nézeteltérések mindennapossá váltak, és felmerült a lehetőség, hogy végleg elválnak egymástól.
2022 novemberében, a gyilkosság estéjén a katonai ügyész felesége és közös gyermekük Szegeden tartózkodtak. Az esti órákban hazaérkező nő dühösen tapasztalta, hogy férje nem fürdette meg másfél éves kisfiukat, és a kutya sétáltatása után sem törölte le a lábát. Az indulatok hevében heves vita kezdődött közöttük, amely során elhangzott egy különösen bántó mondat. A feldúlt asszony ezután a hálószobába vonult, és elaludt. A férfi éjfél körül, kihasználva a felesége álmát, a combjára ült, megragadta a nyakát, és addig szorította, míg a nő tragikus módon életét vesztette.
A Jász-Nagykun Szolnok Megyei Főügyészség azzal a súlyos váddal illetette a vádlottat, hogy egy védekezésre képtelen egyén ellen követte el az emberölés bűntettét.
A büntetőügy során Gaudi Tamás bíró több tanút is meghallgatott az ügyben. D. Dániel egykori élettársa elmondta, hogy a párkapcsolatuk során gyakoriak voltak a veszekedések. Elmondása szerint az egykori katonai ügyész személyiségéből fakadóan lételeme volt a harc, valamint az, hogy a másik fél fölé kerekedjen. A nő megjegyezte, hogy fizikai agresszió nem történt, de hangulatingadozás, indulatkezelési problémák és kényszeres viselkedés jellemző volt a férfira együttélésük idején. Korábbi élettársa arról is beszámolt, hogy D. Dánielnek "sötét gondolatai" is voltak.
A bíróság előtt a férfi egyik közeli barátja is tanúskodott, aki a "hektikus" kifejezéssel illette a férfi életét és házasságát. Szavai szerint a volt katonai ügyész és felesége között állandóan zajlottak a veszekedések és civódások, ami folyamatos feszültséget teremtett a kapcsolatukban.
A tanú a vádlott feleségével kapcsolatos élményei során a "hisztiroham" kifejezést alkalmazta, hogy jellemezze a néhai asszony viselkedését. D. Dánielről kifejtette, hogy ő egy normális, szeretetteljes és gondoskodó személy, akiről úgy véli, hogy "a legkisebb ártalmat is elkerülné".
Az ügyben eljáró ügyész, Biró Viktor és az elhunyt nő ügyvédje, Nikula János sérelmezte, hogy D. Dániel felesége emlékének meggyalázásán keresztül védekezett.
A vádlott minden egyes állítása valótlan volt, és szándékosan félrevezette a bíróságot.
- jelentette ki Nikula János, határozottan megfogalmazva a véleményét.
Gaudi Tibor bíró az ítélet indoklásakor kifejtette, a vádlott azután, hogy jelentkezett a rendőrségen nyolc hónapon át hallgatásba burkolózott. Csak ezt követően kezdett arra hivatkozni, hogy a házastársa viselkedése miatt benne felgyülemlő feszültség robbant ki belőle a bűncselekmény éjszakáján. Az eljárás során azonban számos bizonyíték erősen kérdésessé tette a vádlott szavahihetőségét. Az áldozaton és a vádlotton sem találtak védekezésre utaló sérüléseket. A bíróság nem fogadta el a vádlott védekezését, hogy erős felindulásban követte el az emberölést.
Az ítélet ellen az ügyészség a büntetés szigorítását kérte, míg a vádlott és védője eltérő jogi minősítést és enyhítést célzó fellebbezést nyújtottak be.
A NANE Egyesület támogatást nyújt bántalmazott nőknek és gyermekeknek, és ingyenesen elérhető segélyvonala a +36-80-505-101-es telefonszámon hívható. A szolgáltatás hétfőtől, csütörtöktől és péntektől este 6-tól 10-ig, kedden 10-től 10-ig, valamint szerdán 12-től 4-ig áll rendelkezésre. Külföldről a +36-1-267-4900-as számot kell hívni. További részletekért és információkért látogass el a nane.hu weboldalra, ahol az Egyesület segélytevékenységeiről is tájékozódhatsz.
Az Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálat a nap 24 órájában, Magyarországról ingyenesen elérhető a 06-80-20-55-20-as telefonszámon.